Відновлення інформації з жорсткого диску Seagate

 Продовжуючи нашу серію оглядів, присвячену пошкодженням в ми розглянемо особливості жорстких дисків Seagate, їх типові несправності та особливості відновлення інформації при різних типах поломок. Для дисків Seagate, як і для дисків інших виробників притаманні пошкодження електричного характеру, пошкодження службової інформації та вузлів всередині камери диску. Ці пошкодження, хоч і притаманні дискам різних виробників, їх вирішення для кожного з них має свої особливості та підходи.

Відновлення інформації з жорсткого диска Seagate при пошкодженні плати

 Найбільш вразливі елементи на платі Seagate – система захисту від стрибків напруги, мікросхема керування роботою двигуна та позиціонування блоку головок і процесор.

 Система захисту від стрибків напруги у Seagate реалізована встановленням запобіжників та захисних діодів на шину живлення 5В та 12В. Таким чином при наявності проблеми у системі живлення в першу чергу згорає запобіжник та захисний діод, таким чином запобігаючи поширенню проблеми на інші елементи плати та вузли, розташовані всередині камери. У переважній більшості випадків вони цілком справляються зі своєю задачею, проте є рідкісні випадки, коли пошкодження «встигає» пройти далі. Така ситуація створює суттєву небезпеку, так як після налагодження системи запобіжників, при подальшому ввімкненні, пошкоджений елемент вже працює некоректно і може вивести з ладу інші елементи на платі або ж всередині камери. Головне правило інженера, що виконує відновлення інформації з жорсткого диску – не нашкодити. Тому ремонт плати жорсткого диску в такому випадку може бути недоречним. В таких випадках слід виконати заміну плати на аналогічну справну. Таким чином унеможливлюється подальше пошкодження вузлів всередині камери диску.

 У більш ранніх моделях дисків таких як Baracuda ATA4, Baracuda ATA5, Baracuda 7200.7, Baracuda 7200.8, Baracuda 7200.9, Baracuda 7200.10 у плату жорсткого диску записувалась лише стартова програма. Вона не унікальна, а однакова для всих дисків аналогічної версії прошивки. Тому виконуючи відновлення інформації з жорсткого диску Seagate при такому пошкодженні слід було підібрати справну плату аналогічної версії прошивки. Починаючи з дисків Baracuda 7200.11 в плату при виготовленні стали заносить адаптивні параметри, які унікальні для кожного диску. Тому проста заміна плати з аналогічною версією прошивки вже не давала можливості запустити диск для відновлення інформації. Для таких дисків стало необхідним перенесення унікальних параметрів у справну плату. Методи перенесення можуть бути як механічні – монтажне перенесення мікросхеми на справну плату, так і програмні, вичитування оригінальної прошивки та клонування її у справну плату. При переносі слід бути дуже обережним, щоб не втратити оригінальну прошивку. Її втрата може зробити відновлення даних з ЖД Seagate неможливим. У більш пізніх моделях, таких як Rosewood виробник пішов ще далі. Він заблокував доступ до прошивки. Це суттєво ускладнило процес відновлення інформації з HDD Seagate. Виникла необхідність спочатку подавати спеціальні команди для розблокування доступу. Це дає можливість виконувати всі необхідні операції для роботи з прошивкою та відновити дані з жорсткого диску Seagate.

Читайте також: Відновлення інформації з жорсткого диска Samsung

Відновлення даних з жорсткого диска Seagate при пошкодженні службової інформації

 Одною з характерних особливостей жорстких дисків Seagate є наявність технологічного порту, в який при роботі диску виводиться інформація щодо його роботи (такий собі лог роботи) і через який є можливість подавати технологічні команди минуючи стандартний інтерфейс.

 Пошкодження службової інформації для більш ранніх моделей Seagate не дуже часте явище. На більш ранніх моделях, таких як Baracuda ATA4, Baracuda ATA5, Baracuda 7200.7 такі пошкодження здебільшого були викликані деградацією поверхні у службовій зоні. Виправити ці пошкоджені модулі на самій поверхні диску було доволі проблемно. Тоді розробниками інструментарію для відновлення інформації сумісно з інженерами-ентузіастами був придуманих спосіб, при якому необхідні модулі заносились безпосередньо в ОЗП, що дозволяло запустити диск і відновити інформацію з ЖД Seagate, що має такі пошкодження.

 З ростом об’ємів жорстких дисків, суттєво ускладнювалась і структура службової інформації, що керувала їх роботою. У більш пізніх моделях, таких як Baracuda 7200.8, Baracuda 7200.9, Baracuda 7200.10 стали з’являтись інші проблеми, викликані заміщенням пошкоджених секторів. Річ в тім, що всі дефектні сектори, виявлені службовою програмою диску в процесі його експлуатації, поміщаються у спеціальну зростаючу таблицю дефектів. Ця таблиця має свої межі. І коли вона заповнюється в процесі роботи, користувач навіть не помічає цього, так як жорсткий диск при цьому продовжує цілком нормально функціонувати. Проблеми починаються, коли експлуатаційна таблиця дефектів переповнюється (знайдена більша кількість дефектів, ніж може вмістити ця таблиця). А жорсткий диск вперто продовжує намагання їх туди занести. Це призводить до того, що при цьому диск не сприймає інші команди, аж поки не завершиться процес. Зовні це виглядає як зависання жорсткого диску, викидання в синій екран і відсутність можливості завантаження операційної системи. Вичитати інформацію з такого диску не маючи спеціальних знань та засобів майже неможливо.

 Відновлення інформації з ЖД Seagate починається з аналізу поведінки. Після виявлення проблеми диску через технологічний порт подається спеціальний набір команд, який перериває внутрішній процес занесення дефектів і після цього з’являється можливість відновити інформацію. Дуже часто такі диски мають дефектні ділянки на поверхні. І відновлення інформації з HDD Seagate вимагає ще й перечитування цих пошкоджених ділянок.

 Серія дисків Baracuda 7200.11 прославилась масовою проблемою, що отримала назву «муха ЦЦ». Причиною такої назви стало те, що при пошкодженні таблиці дефектів пошкоджувалась програма траслятора, що відповідає за передачу даних диску. І при цьому диск не проходив процедуру ініціалізації, а в технологічний порт видавалось службове повідомлення LED CC. Це повідомлення і дало назву несправності для цілого сімейства дисків. Відновлення інформації з Seagate починалось з аналізу повідомлень, що посилає диск в технологічний порт. Проаналізувавши це повідомлення, інженер виконував всі необхідні роботи з таблицею дефектів та побудови транслятора. Це давало можливість виконати ініціалізацію диску та провести відновлення даних з ЖД Seagate.

 Для більш нових моделей ситуація ставала ще складнішою. Виробник заблокував доступ до службової інформації. Наявними методами отримати до неї доступ, щоб виконати необхідні правки вже стало неможливим. Це стало нелегкою задачею для інженерів Data Recovery. Сумісними зусиллями вдалось вирішити і цю проблему. Рішення було знайдене у модифікації прошивки диску, що дозволило отримати доступ до службової інформації, зробити в ній всі необхідні правки і виконати відновлення даних з ЖД Seagate.

 Як ми можемо побачити, з ростом об’єму жорстких дисків, змінюється і суттєво ускладнюється його службова інформація. Стандартного рішення, що підходило б для усіх дисків просто не існує. Тому відновлення інформації з жорсткого диску завжди починається з аналізу його поточного стану, резервування усіх можливих службових параметрів. І лише після цього проводиться безпосередньо відновлення даних. Для виконання таких робіт необхідна наявність глубоких знань в області фунціонування жорстких дисків Seagate, наявність спеціалізованого інструментарію та наявність достатньої кількості дисків-донорів, на яких можна проводити експерименти для пошуку нових рішень для відновлення даних з HDD Seagate.

Восстановление информации с жесткого диска Seagate

Відновлення інформації з HDD Seagate при пошкодженні вузлів всередині камери

 Для жорстких дисків Seagate модельного ряду Baracuda 7200.8, Baracuda 7200.9, Baracuda 7200.10 окрім пошкодження блоку головок доволі нерідко зустрічалось таке пошкодження як заклинення двигуна. Причиною такої поломки міг бути удар або ж зношення підшипника двигуна. Перенесення пластин для великого пакету дисків, шо складались з трьох або чотирьох пластин процедура доволі складна. Це викликано тим, що при перенесенні потрібно максимально точно зберегти центрування дисків відносно осі двигуна та їх положення один відносно одного. Сам перенос пластин – процедура незворотна. Тому що при порушенні положення пластин віднайти їх початкове положення м’яко кажучи дуже складно. Відновлення інформації з ЖД Seagate з заклиненим двигуном починається з аналізу ступеню заклинення і спроб його розклинення. В більшості випадків воно проходить успішно. В разі ж, якщо розклинення не приносить необхідних результатів, тоді вже виконуються роботи з перенесення пакету пластин на робочу основу. Для перенесення кожен інженер може використовувати свої методи, напрацьовані з досвідом.

 Відновлення інформації з HDD Seagate при пошкодженні блоку головок починається з ретельного аналізу стану головок та поверхні. Сучасні жорсткі диски Seagate схильні до пошкодження поверхні пластин, що виникає внаслідок виходу з ладу блоку головок. Пошкодження поверхні – вкрай негативне явище як для самого відновлення даних, так і результату відновлення. В таких випадках інженерам, щоб відновити інформацію, доводиться застосовувати різні «хитрощі», що полягають у вичитуванні інформації, записаної на непошкоджених поверхнях, а потім все ж намагатись вичитати пошкоджені. Такі роботи одні з найскладніших. Вони вимагають досвіду, професійного інструментарію та значної кількості дисків-донорів, які можна використовувати в процесі роботи.

Читайте також: Відновити інформацію з жорсткого диска самостійно