Відновлення даних з зовнішнього жорсткого диска

 Сьогодні зовнішні HDD мають демократичну ціну, швидко працюють, передбачають велику кількість пам’яті. Це робить їх оптимальним варіантом для того, щоб зберігати аудіо файли, відео, фото. Також HDD можна використовуватиме створення резервних копій файлів, ОС. Як і у випадку з будь-якою іншою технікою, з HDD можуть виникнути проблеми, зумовлені його несправностями. У такому разі варто знати, як відновити дані з жорсткого диска ноутбука, комп’ютера.

Основна інформація

 Зовнішні пристрої, які є досить надійними сховищами файлів, мають кілька ризиків, нехарактерних для звичайних дисків. Насамперед, це природні ризики. Пристрій може впасти або зазнати впливу підвищених/знижених температур, вологи, променів сонця.

 Логічні помилки, які зумовлені тим, що пристрій неправильно витягли або відбулися перебої живлення, також належать до частих ризиків. У будь-якій ОС передбачена команда «Витягнути», що дозволяє підготувати пристрій до того, що його буде фізично вилучено. Це забезпечує запобігання будь-яким операціям запису на пристрій під час виймання. Якщо пристрій виймають, коли він використовується ОС, файлова система може пошкодитися. Через це диск, як і файли на ньому, стануть недоступними.

 Якщо спробувати монтувати подібний пристрій, комп’ютер не зможе впізнати його файлову систему. Також комп’ютер може бачити на диску невизначений простір, пропонуючи провести форматування.

 Програми, призначені для роботи з HDD, можуть показувати, що інформацію на пристрої видалено. Проте здебільшого ситуацій це не так. Певна інформація все ще розташована на пристрої, хоч у ОС і немає доступу до неї. Файли можна переглянути, але потрібно знати, як відновити дані на жорсткому диску.

Читайте також: Відновлення даних з Flash-носія

Як відновити інформацію після звичайного видалення

 Якщо з HDD просто видалили потрібні дані, які мають бути відновлені (при цьому пристрій не форматували, інші файли доступні), на допомогу прийдуть безкоштовні програми. Головне, щоб поверх втрачених даних не записали нові. Відновити файли на жорсткому диску можна за допомогою такого програмного забезпечення:

  1. Recuva – програма, яка доступна безкоштовно, часто допомагає вирішити проблему з відновленням.
  2. Puran File Recovery – більш складний у використанні додаток, який справляється з тими випадками, де безсила Recuva.
  3. PhotoRec – ефективний мультиплатформний софт, який підтримує різні файлові системи.

 Також є інші програми відновлення інформації.

 Розглянемо, як відновити інформацію на жорсткому диску за допомогою Recuva. Після запуску програми автоматично відкриється майстер відновлення. Під час його закриття з’явиться інтерфейс програми (розширений режим).

 Різниця не надто суттєва, однак, відновлюючи інформацію в розширеному режимі, можна попередньо переглянути, які види файлів підтримуються, наприклад, фотографії. У майстрі доступний лише список даних відновлення. Якщо потрібно, прямо з майстра можна активувати розширений режим.

 Для HDD відновлення виконується так:

  1. Натисніть «Далі», виберіть вид інформації, яку потрібно знайти, відновити.
  2. Виберіть папку, де розміщені файли. Це може бути розділ, з якого видалено файли.
  3. Активуйте, за потреби, поглиблений аналіз. Краще виконати активацію, хоч тоді й доведеться згаяти більше часу.
  4. Зачекайте, доки пошук закінчиться.
  5. Вкажіть інформацію для відновлення. Після цього натисніть клавішу відновлення та виберіть папку, де мають бути збережені файли. Не зберігайте інформацію на той самий накопичувач, з якого відновлюєте дані.

 Дані у списку можуть бути позначені певним кольором. Все залежить від того, наскільки якісно вони збереглися після видалення, яка ймовірність успішного відновлення.

 Не дуже складно використовувати і Puran File Recovery. Після запуску програми та визначення мови буде показано довідкову інформацію про 2 типи сканування. Доступні глибоке та повне сканування. Другий варіант актуальний для ситуацій, коли з накопичувача зникли підрозділи або перетворилися на RAW.

 Сканування триває досить довго. Зазвичай програма знаходить все те, що було на флеш-карті до видалення та форматування. Програма може знайти навіть ті файли, які були втрачені досить давно. Щоб зручно переглядати власні файли та не шукати їх у переліку, можна активувати функцію відтворення в режимі дерева. Крім того, ця функція забезпечує легке відновлення інформації конкретного виду.

Відновлення інформації з відформатованого HDD

  1. У випадку, коли пристрій було відформатовано в іншу файлову систему, можуть допомогти ті програми, які були наведені раніше, за винятком Recuva. Однак, якщо після форматування з жорстким диском не виконували інших дій, ефективніше покаже себе DMDE відносно проста програма. Також можна використовувати TestDisk – складнішу програму.
  2. Розглянемо, як здійснити відновлення даних із зовнішнього жорсткого диска за допомогою DMDE. Після того, як завантажили та запустили програму, зробіть таке:
  3. Натисніть кнопку «Фіз. пристрої», виберіть накопичувач, з якого потрібно відновити файли. Клацніть по «Ок».
  4. З’явиться вікно із переліком підрозділів на накопичувачі. Якщо нижче переліку доступних підрозділів є позначена сірим або закреслена категорія, можна натиснути на неї, натиснути на «Відкрити том», переконатися, що в ній присутня необхідна інформація. Після цього можна повернутися в меню з переліком підрозділів і натиснути на кнопку відновлення, щоб записати підрозділ, який видалили.
  5. Якщо такі підрозділи відсутні, потрібно вказати фізичний пристрій, натиснути на кнопку повного сканування.
  6. Якщо знаєте, в якій файловій системі зберігалися дані, у налаштуваннях сканування можна видалити непотрібні мітки. Рекомендується залишити RAW HDD відновлення. Це дозволить здійснити пошук інформації з сигнатур, тобто за видами. Крім того, можна прискорити процедуру сканування, знявши позначки на вкладці «Додатково». Однак це може негативно вплинути на результати пошуку.
  7. Після закінчення сканування буде показано результати. Якщо в підрозділі «Основні результати» є підрозділ, який, ймовірно, включав необхідні дані, потрібно вказати його, клікнути по кнопці відкриття тому. Якщо основних результатів немає, необхідно натиснути на тому з основних результатів
  8. На пропозицію збереження ліг краще погодитися, щоб не проводити повторне сканування.
  9. У новому вікні запропонують вибрати реконструкцію за промовчанням або пересканування поточної файлової системи. Пересканування займає більше часу, але показує кращі результати.
  10. У вікні, що з’явиться, будуть показані результати сканування за видами файлів, папка Root. Перейшовши до неї, можна буде подивитися, чи є в ній інформація, яку потрібно відновити. Щоб відновити дані, необхідно натиснути ПКМ по папці, натиснути кнопку відновлення об’єкта.
  11. Основне обмеження безкоштовно доступної DMDE – за один раз можна відновити лише файли, а не папки. Якщо інформація, яку видалили, виявилася у різних папках, потрібно повторювати процедуру кілька разів. Вибравши «Файли в поточній панелі», слід зазначити, де мають бути збережені дані.
  12. Це обмеження можна уникнути, якщо потрібна інформація однакового виду. Для цього перейдіть до папки з необхідним видом файлів у підрозділі RAW.

vosstanovlenie-dannyh-s-vneshnego-zhestkogo-diska

Відображення накопичувача як RAW

 Буває, що «Віндовс» запитує форматування пристрою або в «Керуванні дисками» накопичувач позначений як RAW. Зазвичай подібне трапляється, якщо раптово відключилося електроживлення. Суть полягає в тому, що файлова система пристрою ушкоджується. Через це інформація не може бути нормально прочитана “Віндовс”.

 Якщо проблема реальна в цьому, а не в апаратних неполадках, допомагає або перевірка файлової системи на помилки, або відновлення підрозділів, які втрачені. Корисно знати, що робити, якщо зникла інформація з жорсткого диска при відображенні його як RAW.

 Перше, що потрібно зробити – це перевірити пристрій на помилки, виправити проблеми із файловою системою, якщо вони є. Якщо ОС нормально працює, потрібно виконати запуск командного рядка з правами адміністратора. У «Віндовсі» для цього можна скористатися пошуком по панелі завдань:

  1. Наберіть командний рядок.
  2. Натисніть на ПКМ за результатом, який знайдено.
  3. Натисніть кнопку «Запуск від імені адміністратора».

 

 Після відкриття командного рядка необхідно набрати команду chkdsk D: /f і натиснути на кнопку введення. D: позначає літеру накопичувача RAW, який необхідно виправити. Якщо літери диска немає, можна визначити її в керуванні дисками через контекстне меню накопичувача.

 Після цього можливі 2 шляхи розвитку подій. Якщо накопичувач перетворився на RAW через звичайний збій файлової системи, запуститься перевірка. З високою ймовірністю пристрій буде відображено у потрібному форматі після завершення перевірки. Якщо проблема більш серйозна, буде показано, що CHKDSK неприпустимий для RAW-накопичувачів.

 Якщо ОС не працює, можна скористатися диском відновлення «Віндовс» або завантажувальною флеш-картою. Порядок дій буде наступним:

  1. Завантажте з дистрибутива. Його розрядність має відповідати інстальованій ОС.
  2. Натисніть «Відновлення системи», перейдіть до командного рядка. Іноді для відкриття командного рядка необхідно натиснути Shift+F10.
  3. Послідовно скористайтеся командами diskpart, list volume, exit, chkdsk D:/f.

 

 Після цього можливі 2 варіанти розвитку подій. Або проблема вирішиться, або буде показано повідомлення про неможливість використання chkdsk з накопичувачем RAW.

Як відновити файли з пошкодженого жорсткого диска

 Буває, що пристрій не читається, не відображається на комп’ютері, відмовляється вмикатися. У такому випадку можна дотримуватися такого алгоритму:

  1. Спробуйте увімкнути накопичувач на іншому ПК. Якщо там пристрій відображається та працює, а на вашому ПК – ні, значить, з жорстким диском все нормально.
  2. Якщо на іншому ПК HDD теж не працює, є ймовірність, що проблема полягає у дроті чи порті. У такій ситуації можна зробити розтин корпусної частини накопичувача. Зазвичай там розташовується звичайний HDD, що легко витягується, який може бути підключений до ПК за допомогою шлейфу SATA. Якщо апаратні несправності відсутні, жорсткий диск відобразиться на комп’ютері.
  3. Якщо є причини вважати, що є апаратні проблеми, потрібно звертатися до професіоналів. Звертатись необхідно безпосередньо до тих, хто відновлює інформацію.

 Доручити проведення відновлювальних процедур навіть у разі пошкодженого зовнішнього HDD можна нашим фахівцям. Співробітники DataLab мають величезний досвід роботи, що дозволяє їм оперативно відновлювати інформацію.