Як відновити інформацію з жорсткого диску самостійно

Пошкодження жорсткого диску

 Поломка будь-якого пристрою завжди трапляється раптово та абсолютно несподівано.  І одразу при цьому у користувача виникає необхідність якомога швидше відновити його працездатність. Вартість ремонту в даному питанні відіграють далеко не останню роль. А в наших реаліях дуже часто ця роль є ключовою. 

 Жорсткий диск, як пристрій для зберігання інформації, має одну суттєву особливість у порівнянні усіма іншими комп’ютерними комплектуючими. Зазвичай інформація, що зберігається на жорсткому диску становить набагато більшу цінність, ніж сам пристрій. В такому випадку простої заміни диску на новий вже стає недостатньо. І перед користувачем постає питання відновлення інформації з жорсткого диску та його ремонту або ж заміни.

 В даному огляді мова піде про відновлення інформації з HDD силами самого користувача і що для цього потрібно. Почнемо з короткого огляду несправностей, що призводять до втрати даних на жорсткому диску. Найбільш розповсюджені випадки втрати даних:

  • Пошкодження плати управління.
  • Пошкодження службової інформації.
  • Пошкодження магнітної поверхні.
  • Пошкодження камери диску.
  • Пошкодження логічного характеру.

 Давайте розберемо кожен з цих випадків окремо…

Відновлення інформації при пошкодженні плати управління

 Плата управління (PCB – printed circuit board) – основна електрична складова жорсткого диску. Здебільшого, пошкодження плати бувають викликані проблемами електроживлення, такими як стрибок напруги, несправність блоку живлення, проблема з контактом живлення тощо. При пошкодженні плати зазвичай на ній помітні сліди вигорання елементів, відсутній запуск двигуна диску. Для відновлення інформації при пошкодженні плати управління слід провести її заміну на сумісну завідомо справну. Для цього потрібно мати саму сумісну справну плату, паяльне обладнання, та цілком дотримуватись процедури заміни. Основна проблема заміни плати полягає в тому, що при виготовленні сучасних жорстких дисків основна частина службової інформації записується на поверхні пластин, а частина унікальних параметрів записується у мікросхеми, розміщені на платі. І ці обидві частини, на поверхні диску та у платі, складають одне ціле. І жорсткий диск буде працювати лише в тому випадку, коли службова інформація у платі відповідає службовій інформації на поверхні. Якщо ж при пошкодженні плати ми беремо схематично аналогічну плату для заміни, всередині у неї буде знаходитись своя службова інформація, яка не відповідає записаній на поверхні нашого пошкодженого диску. Саме тому проста заміна плати нам, на превеликий жаль, нічого не дасть. Більше того, якщо буде загублено «рідну» плату, то відновити інформацію HDD буде вже набагато складніше, що суттєво збільшить час на відновлення та кількість коштів, що необхідно буде на нього витратити. Процедура адаптації донорської плати не уніфікована. Для різних виробників, а інколи і для різних моделей одного виробника, вона буде відрізнятись. Тобто, якщо говорити загалом для заміни плати нам може знадобитись монтажне та паяльне обладнання, програматор, програмно-апаратний комплекс (ПАК), що дозволяє отримувати доступ до службової інформації жорсткого диску. Найбільшу популярність серед даних продуктів отримав програмно-апаратний комплекс РС-3000.

Читайте також: Відновлення жорсткого диска: основні причини несправності та поради щодо вирішення проблеми

Відновлення даних при пошкодженні службової інформації

 Службова інформація – програмна складова жорсткого диску. Вона містить всі налаштування, необхідні для роботи жорсткого диску. Серед них «паспортні дані», що містять модель та серійний номер, так звані таблиці дефектів, в які заносяться всі наявні дефекти на поверхні диску, SMART, програми самодіагностики тощо. Пошкодження службових модулів призводить до поломки жорсткого диску. Найчастіше це трапляється внаслідок виникнення помилок при запису службових модулів або ж як наслідок деградації поверхні диску. При пошкодженні службової інформації диск може значно «тупити», не відображатись в системі, відображатись некоректно. Для відновлення інформації з жорсткого диску в таких випадках потрібно знайти пошкоджені модулі та виконати в них необхідні правки. Проблема полягає в тому, що службова область закрита від користувача. Доступ до неї можна отримати лише після подачі серії спеціальних службових команд. Для цього нам потрібно або знати цю послідовність і ввести її вручну, або мати інструментарій, який допоможе нам це зробити. Такий інструментарій належить до категорії професійних та вузькоспеціалізованих. Серед них можна виділити програмно-апаратний комплекс MRT Express компанії MRT Lab; набір продуктів компанії Dolphin.Data.Lab, РС-3000 компанії АСЕ. На нашу думку саме РС-3000 на даний момент найефективніший інструмент для відновлення даних з HDD.

Як відновити інформацію з жорсткого диска самостійно

Відновлення даних з жорсткого диску при пошкодженні магнітної поверхні

 На поверхні пластини жорсткого диску нанесено магнітний шар. Саме у цьому шарі у вигляді намагнічених доменів записується вся інформація. З часом  ці зони можуть втрачати намагніченість і, відповідно, дані, що в них зберігаються. Такі зони прийнято називати Bad block (Bad Sector). При зверненні диску до цієї області диск не може прочитати записану в них інформацію, але постійно намагається це зробити. Весь цей час диск зайнятий задачею вичитування та переходить у стан «busy». І поки він не вийде з цього стану, він не здатен реагувати на інші команди. Зовні це проявляється як зависання операційної системи. Як показує практика, найбільш частіше пошкоджується область, в якій знаходяться файлові таблиці. В принципі, це логічно. Саме ця область використовується найчастіше, і на неї припадає максимальна кількість операцій запису\зчитування. То ж і ймовірність пошкодження в цій області найвища. Зовні це проявляється як зависання комп’ютера при завантаженні операційної системи або ж при зверненні диска в пошкоджену область в процесі роботи системи. Такі зависання призводять до неможливості вичитати й іншу інформацію, яка знаходиться в непошкодженій області Операційна система має свій алгоритм роботи з дисками. Але цей алгоритм розрахований на роботу зі справними пристроями і зовсім непридатний для роботи з пошкодженими. Тому для відновлення інформації в таких випадках слід використовувати спеціалізоване обладнання, яке дасть змогу самому задавати алгорим вичитування та керувати цим процесом. Таку змогу теж надає спеціалізоване обладнання, призначене для відновлення даних, таке як РС-3000.

Відновлення інформації при пошкодженні камери диску

 Камера диску,  яку нерідко називають гермоблок узагальнено складається з корпусу диску, кришки камери, блоку магнітних головок, системи позиціонування, пакету пластин та двигуна. Найчастіше в камері жорсткого диску виходить з ладу блок головок. Причинами пошкодження головок можуть бути як природнє старіння, так і зовнішній вплив, а саме: удари, вібрації, перепад температур. При пошкодженні блоку головок жорсткий диск в процесі роботи зазвичай видає сторонні шуми, схожі на стуки, скрегіт, клацання. Для відновлення даних з HDD, що має пошкодження блоку головок, потрібно виконати їх заміну на сумісні. При чому для сумісності нерідко буває замало лише однакової моделі або ж навіть версії прошивки диску. Тому підбір сумісного блоку головок – нелегка задача навіть для досвідченого інженера. Сумісні головки беруться з диску-донора – аналогічного жорсткого диску, який після вилучення з нього блоку головок вже стає несправним та непридатним для використання незалежно від того, чи допоможуть його головки відновити інформацію. Тому слід мати якомога більше дисків-донорів.

 Також нерідко трапляються проблеми, пов’язані з заклиненням двигуна диску. При таких пошкодженнях потрібно проводити роботи з розклинення двигуна або переносу магнітних пластин на справну основу. Тобто, в даному випадку з диску-донора береться не блок головок – а корпус диску з двигуном.

 Після заміни блоку головок та розклинення двигуна або перенесення пластин на справну основу жорсткий диск не доводиться до працездатного стану, а лише з’являється можливість проводити спроби вичитування інформації. Тому для відновлення інформації також слід використовувати спеціалізоване обладнання, що дозволяє керувати процесом вичитування або вичитувати інформацію у технологічному режимі. Ще слід зазначити, що роботи всередині камери слід проводити у відповідному приміщенні, що унеможливить потрапляння часток пилу в середину камери. Це може бути «Чиста кімната» або спеціальний ламінарний бокс.

Відновлення інформації при пошкодженні файлових структур

 Операційна система працює з жорстким диском, як пристроєм для зберігання інформації, відносно файлових структур, записаних на ньому. Грубо кажучи, файлова структура – це система, яка описує всі файли та папки, які знаходяться на диску. Вона містить відомості про кожен файл (в якому секторі він починається, зі скількох фрагментів складається, де знаходиться кожен фрагмент файлу, його атрибути тощо). Ця система має свої строгі правила. І коли вона порушується, інформація, що знаходиться на диску стає недоступною. Зовні це може проявлятись по різному: диск може відображатись як не проініціалізований, відображатись як RAW, при зверненні до нього система може запропонувати його спочатку відформатувати для подальшої роботи (звісно ж робити цього не можна). Також до пошкодження файлових структур можна віднести видалення даних або ж форматування диску. Для відновлення даних з диску при такому пошкодженні слід віднайти всі файлові записи. Для цього використовується спеціалізоване програмне забезпечення. Таке як UFS Explorer, Easy Recovery, R-Studio тощо. Всі ці програми платні, проте в мережі можна знайти й безкоштовні\умовно безкоштовні аналоги. Загалом принцип цих програм схожий. Вони аналізують файлові записи і на основі цього аналізу відбудовують віртуальне дерево каталогів, які їм вдалось знайти. Різниця в роботі таких програм полягає саме у алгоритмі пошуку. І в одних випадках одні програми дають кращий результат, а в інших – інші. Тому при роботі в своєму арсеналі бажано мати якомога більше різноманітних програмних продуктів для відновлення інформації.

Читайте також: Ремонт жорсткого диска для поліпшення його роботи

Висновки

 Наші висновки щодо самостійного відновлення інформації можна відобразити в наступній таблиці:

Задача

Необхідний інструментарій

Необхідність затрат

Відновлення інформації при пошкодженні плати управління.

 

Монтажний інструмент

Паяльне обладнання

Програматор

Донорська плата

ПАК для роботи з жорсткими дисками

Знання в області ремонту ЖД та відновлення інформації

Затрати на придбання

Затрати на придбання

Затрати на придбання

Затрати на придбання

Затрати на придбання

Затрати на навчання

Відновлення даних при пошкодженні службової інформації

ПАК для роботи з жорсткими дисками

Знання в області ремонту ЖД та відновлення інформації

Затрати на придбання

Затрати на навчання

Відновлення даних з жорсткого диску при пошкодженні магнітної поверхні

 

ПАК для роботи з жорсткими дисками

Знання в області ремонту ЖД та відновлення інформації

Затрати на придбання

Затрати на навчання

Відновлення інформації при пошкодженні камери диску

Монтажний інструмент

ПАК для роботи з жорсткими дисками

Ламінарний бокс\Чиста кімната

Знання в області ремонту ЖД та відновлення інформації

Затрати на придбання

Затрати на придбання

Затрати на придбання

Затрати на навчання

Відновлення інформації при пошкодженні файлових структур.

Спеціалізоване програмне забезпечення

 

Знання файлових структур

Затрати на придбання, але можна знайти безкоштовні рішення

Можна обійтись без навчання, ПЗ працюють в автоматичному режимі

 

 З таблиці можна зробити висновок, що для відновлення інформації з пошкодженого жорсткого диску необхідно використовувати спеціалізований інструментарій і мати глибокі знання в області ремонту ЖД та відновлення інформації з пошкодженого диску. Вартість цього інструментарію інколи в десятки а інколи й в сотні разів перевищує вартість відновлення інформації у спеціалізованому сервісному центрі. Навчання зазвичай коштує ще більше і займає тривалий час. Без додаткових затрат умовно можна обійтись лише у випадках, коли сам жорсткий диск справний.