Безперечно багатьма пережита ситуація: Ви поспішаєте роздрукувати проект перед нарадою, відкриваєте документ і раптом зображення на екрані зникає, операційна система не завантажується, або страшенно повільний і не відкриваються файли. І от Ваші думки вже не на зборах, а десь хаотично перебирають варіанти та оцінюють гіпотетичну вартість фінансових ризиків та кількість людиногодин, які увібрала в себе маленька коробочка SSD пам’яті, бо саме в ній може критися причина цієї глобальної проблеми.

 Дійсно твердотільні накопичувачі, мають безперечні переваги перед традиційними жорсткими дисками: вони швидші в десятки разів, доступ до них здійснюється виключно електронним шляхом, відповідно менші ризики виходу з ладу чи зношування механічних складових. Одним словом вони надійніше зберігають дані. Але як і кожен механізм цей має свій кінечний термін придатності, однак в руках досвідчених професіоналів його термін можна значно відсунути, а роботу механізму відновити в повному об’ємі.

 Тож якщо неприємність вже сталася грамотно і поетапно повертатимемо “до життя” пошкоджений механізм. Скоріш за все в арсеналі переважної більшості користувачів немає необхідного технічного забезпечення для діагностики, ремонту та відновлення даних з твердотільних накопичувачів, тому за допомогою доведеться звертатися до фахівців, які вміло оперують цим та іншими приладами.

 Оптимальним комплексом, який спроможний допомогти у вирішенні більшості проблем такого типу це PC-3000 SSD. Призначений для перевірки і відновлення службової інформації з SSD, вміє читати та записувати зміст флешок, які працюють у такому форматі, завантажувати керуючу програму в ОЗУ накопичувача, керувати паролями встановленими на ньому, керувати фоновими процесами SSD, які можуть додатково пошкоджувати дані, без випаювання мікросхем забезпечує доступ до даних, які зберігаються на мікросхемах пам’яті. Комплекс корисний та цінні, проте не безкоштовний та потребують навичок і досвіду під час свого використання, якщо такого досвіду у Вас немає ‒ пропонуємо ознайомитися з алгоритмом його роботи та віртуально простежити за віртуозними руками фахівця з відновлення даних.

Етапи відновлення даних з накопичувача SSD

  1. Після оцінки фізичного стану плати та можливості її коректної роботи з технічного боку фахівець працюватиме з модифікованою та вдосконаленою внутрішньою прошивкою SSD (LOADER). Саме вона є тим внутрішнім програмним ресурсом, який відповідає за збереження, розподіл та використання даних, які зберігаються на ньому.
  2. При запуску ССД показуватиме неправильний ідентифікатор паспорта, можливо ємність чи стан накопичувача (BSY) ‒ все це є різними проявами єдиної проблеми внутрішньої несправності мікросхем пам’яті. Як правило, вона є свідченням значної кількості пошкоджень секторів на чіпах флеш-пам’яті NAND.
  3. З метою унеможливлення подальшого псування (“виходу з ладу”) чіпів пам’яті одразу необхідно заблокувати доступ до внутрішньої пам’яті і чіпів NAND, що натомість відкриє доступ до завантаження “Loader” в оперативну пам’ять SSD. Надважливо на цьому етапі перевести ССД у безпечний режим, інакше робота з ссд накопичувачем буде неможлива.

 Якщо все вийшло, надалі інформація безпечно зберігатиметься в очікуванні відновлення доступу, а ми продовжуємо працювати над вирішенням проблеми.

  1. Блокуємо всі фонові процеси, аби убезпечити дані, а далі, за допомогою LOADER, отримуємо повільний одно канальний, проте стабільний доступ до мікросхем пам’яті NAND.

 Після встановлення її правильної конфігурації фахівець отримує доступ до прихованих заводських функцій, через які може здійснювати управління паролями, скидати прошивку до заводських налаштувань, здійснювати обробку помилок, використовувати функцію Techno-Mode.

  1. На етапі роботи з LOADER можливо вирішити більшість наявних з пристроєм проблем пов’язаних із нестабільною роботою чи повною непрацездатністю SSD. Проте в окремих випадках необхідно використовувати оптимізований формат завантажувача та ідентифікатор чіпа пам’яті NAND в ручному режимі. Його функціонал може трішки відрізнятися проте мінімально містить інформацію про такі деталі SSD як:
  • роботу контролера;
  • виробника і тип мікросхеми пам’яті NAND;
  • версію прошивки внутрішнього SSD.

 За їх допомогою можна отримати всі необхідні дані для ініціалізації накопичувача. Наприклад, якщо мікросхема NAND підтримується, але внутрішня прошивка FW (FIRMWARE) має іншу версію – швидше за все, завантажувач буде несумісний з пам’яттю, тому фахівець отримає сповіщення про некоректну прошивку. Під час відновлення інформації з ССД, можуть також відображатися і сповіщення про велику кількість помилок ECC (ERROR-CORRECTING CODE), які виникають в процесі передачі даних і, швидше за все, свідчать про збій у роботі пристрою. Ці помилки ускладнюють відновлення інформації та потребують більше часу і беззастережної уваги спеціаліста.

Відновлення твердотільного накопичувача SSD

Ручне усунення помилок в роботі SSD

  1. В залежності від типу наявного на робочому столі контролера необхідно обрати будь-яку сумісну утиліту. Не варто говорити, що на всіх етапах проведення маніпуляцій з платою, диск повинен бути в безпечному режимі і з заблокованим доступом до інформації.
  2. На наступному етапі обираємо контролер. Лише після цього сервісна програма, яка дозволяє проводити операції з файлами може виконати базову ідентифікацію відновлюваного диска, а спеціалісту стають доступні дані про тип мікросхем NAND, які на ньому зашиті.
  3. Програма може запропонувати перелік сумісних завантажувачів (LOADER), однак вибір має зробити саме фахівець. На ньому ж лежить і відповідальність за подальший процес відновлення інформації. На цьому етапі на перший план знову виходить досвід і практичне розуміння процесів.

 Якщо вибір зроблено вірний, то вже перша спроба завантаження має забезпечити очікуваний результат і зашифрована інформація про внутрішню мікропрограму стане доступною для подальшої роботи. Коли процес закінчиться, ми отримаємо повну ініціалізацію диска, і можна буде переходити до етапу перезбирання транслятора, про що йшлося в одній із попередніх публікацій.

  1. На завершальному етапі процесу ініціалізації диск знаходиться в режимі TechnoMode і готовий до перебудови Translator Rebuilding. Спеціаліст дає програмі відповідну команду і запускає процес зборки, по його завершенню з’являться можливість створення нового завдання для прошивки (DE) на з використанням раніше обраної утиліти та отримати доступ до даних користувача.

 Тож якщо Ви ознайомилися з повним текстом практично хірургічної процедури відновлення даних з твердотільного накопичувача SSD, то усвідомили, що для “Happy End” цієї історії необхідні вмілі руки фахівця, який може не лише забезпечити професійне проведення описаних вище маніпуляцій, але й миттєво реагувати на раптові побічні помилки та ситуації, які можуть виникати в процесі роботи, кожного разу наражаючи на небезпеку цінну інформацію, яка чекає свого часу на платі.

 Ці чарівники на відстані одного дзвінка чи повідомлення  та готові надати безкоштовну консультаційну підтримку, скоригувати ваші дії чи взяти на себе відповідальність та допомогти Вам вирішити цю проблему.

 Людина не може бути фахівцем у всіх напрямках і однаково ідеально складати бізнес-план, пекти випічку, а потім розщепляти на складові комп’ютерну техніку та усувати хитрі несправності. Тому робіть класно свою роботу, а про збереження та відновлення Вашої інформації потурбуємося ми!

Читайте також: Відновлення даних жорсткого диска ноутбука