Конструктивно HDD Toshiba, як Seagate та Western Digital мають схожу будову. Якщо описати дуже спрощено, то вони складаються з плати управління та камери жорсткого диску, в якій містяться магнітні пластини, двигун, на осі якого встановлюються пластини, блок головок, та система позиціонування, що керує роботою блоку головок. Залежно від характеру пошкодження проводяться й роботи з відновлення пошкодженого диску з метою відновити інформацію, яка на ньому зберігалась.

Читайте також: Відновлення інформації з жорсткого диску Seagate

Відновлення даних з пошкодженого жорсткого диску Toshiba при пошкодженні плати

 Жорсткі диски Toshiba форм-фактору 2.5’ мають одну суттєву особливість. Основна частина службової інформації, що керує роботою диску, записана в платі. Ця особливість суттєво ускладнює відновлення пошкодженого жорсткого диску Toshiba при виході з ладу плати управління. Щоб відновити інформацію з жорсткого диску при пошкодженні плати, потрібно адаптувати справну сумісну плату. Для цього потрібно перенести всі критичні службові модулі в нову плату. Зазвичай при пошкодженні плати таке перенесення слід робити шляхом перепайкою мікросхем, що містять службовий код на справну плату. Адаптація справної плати дасть можливість копіювання файлів з пошкодженого жорсткого диску.

Восстановление информации с жесткого диска Toshiba

Відновлення даних з жорсткого диска Toshiba при пошкодженні службової інформації

 Як ми вже згадували, основна частина службової інформації у жорстких дисків Toshiba міститься у платі. На поверхні диску знаходиться лише невелика частина службових модулів. Серед них варто виділити модулі SMART та зростаючу таблицю дефектів (G-list). З ростом об’єму дисків, ставала складнішою і структура службової інформації. Почала виникати необхідність реалізації моніторингу стану жорсткого диску та автоматичного заміщення пошкоджених ділянок шляхом їх занесення до спеціальної експлуатаційної таблиці дефектів. Цей процес протікає автоматично «на  льоту» і зовсім непомітний для користувача поки ця таблиця дефектів не заповниться цілком. Вона має свою межу. І коли таблиця дефектів переповнювалась, диск вже не міг виконати в неї запис, а мав це зробити, системою моніторингу були виявлені нові пошкоджені сектори. В таких випадках диск переключався в певний режим, в якому намагався скрити дефекти при цьому ігноруючи будь-які команди. Зовні це проявлялось як зависання при зверненні до диску. Для того, щоб відновити файли з жорсткого диску при такому пошкодженні, потрібно спочатку перервати процедуру занесення дефектів, що призводила до зависання й подати набір команд для заборони виконання цієї процедури. Лиш після цього з’являлась можливість відновити інформацію з жорсткого диску Toshiba.

Відновлення інформації з HDD Toshiba при пошкодженні вузлів всередині камери

 Одною з характерних пошкоджень, притаманних саме для жорстких дисків Toshiba форм-фактору 2.5’ модельного ряду GAS та GAX є заклинення двигуна. Ця несправність спричинена тим, що з плином часу рідина, зо змащує рухомі частини підшипника, втрачає свої властивості (починає гуснути). В такому стані двигуну стає все важче прокрутити пластини, а недостатнє змащування рухомих частин викликає суттєвий скрегіт, який часом лякав навіть користувача, що працював за ноутбуком. То ж почала виникати необхідність як відновити інформацію з пошкодженого жорсткого диску Toshiba при заклиненні двигуна. Перед тим, як витягти інформацію з пошкодженого жорсткого диску, його потрібно довести до читабельного стану. Для рішення цієї задачі при заклиненні двигуна було винайдено два методи.

 Перший метод полягає у перенесенні магнітних пластин на справну камеру. Для цього потрібно підготувати донорський диск. Для того, щоб вичитати інформацію з пошкодженого жорсткого диску, потрібен сумісний диск-донор. Зазвичай при такій несправності підходить диск аналогічного сімейства. На нього обов’язково встановлюється плата з пошкодженого диску, з якого необхідно відновити файли. Після цього виконується перенесення пакету магнітних пластин. Методи перенесення кожен інженер вибирає свої, проте є правила, яких потрібно дотримуватись при проведенні цієї процедури. Таку операцію потрібно проводити у «Чистій кімнаті» – приміщенні з обмеженою концентрацією пилу. Проводячи роботу інженеру потрібно бути максимально обережним, щоб унеможливити будь-який механічний вплив на магнітні пластини та дотриматись центрування магнітних пластин відносно осі двигуна та положення пластин одна відносно до іншої. По завершенню робіт з перенесення пластин можна виконати копіювання даних з пошкодженого диску.

 Але ж виникає питання чи можливо відновити інформацію з поломаного жорсткого диску Toshiba, що має заклинений двигун без розбирання камери? Забігаючи наперед можна сказати, що копіювати дані з пошкодженого жорсткого диску Toshiba з пошкодженням двигуна в деяких випадках можливо. Річ в тім, що експериментальним шляхом було встановлено, що при нагріванні, рідина всередині двигуна знову набуває своїх властивостей. Але це зовсім не означає, що перед тим, як відновити інформацію з пошкодженого жорсткого диску, його достатньо нагріти. Для того, щоб виконати відновлення інформації, вичитування потрібно проводити з постійною підтримкою сталої температури та під постійним контролем інженера щоб запобігти погіршення стану диску. Нажаль, ефективність такого методу не 100%. В такому випадку відновлення даних виконується з перенесенням магнітних пластин на справну основу.

 Для того, щоб визначити, які роботи потрібно виконувати, перед тим, як відновити дані з поломаного жорсткого диску, інженер проводить аналіз стану диску, і на основі цього аналізу вибирає найбільш прийнятний метод.

Восстановление информации с жесткого диска

 Пошкодження всередині камери може бути пов’язане не тільки з двигуном. Для жорстких дисків Toshiba пошкодження блоку головок теж доволі нерідкісне явище. Ми знаємо лише один шлях як дістати інформацію з мертвого жорсткого диску при пошкодженні блоку головок. Як і у всіх інших дисків це можна зробити лише з заміною блоку головок. 

Висновки

 В даному огляді ми дізнались як відновити дані з поломаного жорсткого диску Toshiba. При різних пошкодженнях виконуються зовсім різні роботи, я кі потребують глубоких знань в даній області, набору спеціального професійного інструментарію та велику кількість різноманітних дисків-донорів. Дати відповідь на питання як відновити інформацію з пошкодженого жорсткого диску може лише спеціаліст після проведення діагностики цього диску.

Читайте также: Відновлення інформації з жорсткого диску Western Digital